Kerst vieren in je geboorteland of thuis met het gezin? Met of juist zonder die zoute kabeljauw? En ook zo’n bijzondere kerstboom in je huis of tuin? Nederlandse vrouwen – woonachtig in Portugal- vertellen hoe zij de feestdagen doorbrengen, wat ze in Portugal missen en waar ze van genieten.

Mirjam Collens woont sinds 2018 in Porto, Portugal:
‘Voorafgaand aan kerst, is het volop gezellig in Porto en is een bezoek aan de kerstmarktjes de moeite waard. Hier heerst er echt een kerstsfeer en zijn er genoeg events hieromtrent te vinden. Heel veel familieleden om de tafel, een open haard, muziek en cadeautjes.’

‘Oh ja, en een absurd grote kerstboom met veel te weinig takken. De versiering maakt een hoop goed.’

Portugal

‘In tegenstelling tot de gourmetpannetjes of de afhaalchinees die in Nederland regelmatig te pas kwamen, was kerstavond hier vorig jaar een heus festijn. Niet alleen mijn Portugese vriend, maar ook veel andere familieleden van hem kunnen erg goed koken en bakken en alle resultaten hiervan komen op tafel.

Uiteraard hoort kabeljauw erbij, gevolgd door (daar komt het!) grote verse kazen, een paar homemade taarten, rabanadas en aletria. Dan nog de traditionele cakes in tweevoud (pão de ló, bolo rei en bolo rainha), flessen goede wijn en ander drinken. Vanaf 00.00 uur mogen de cadeautjes pas uitgepakt worden. Ook hier kent men het lootjes-principe!’

Portugal

Voor de haard met een gitaar

‘Op het tijdstip dat de open haard mij in slaap heeft gewiegd, begint dus eigenlijk pas het feestje! Lol en gezelligheid, met af en toe een gitaar erbij van vriendlief. Daar waar ik om 3.00 uur echt niet meer kan en alvast huiswaarts ga, gaan de meesten door tot een uur of vijf. De volgende dag begint het feestje weer opnieuw, in het kader van een ´lunch´ die duurt ´tot je erbij neervalt´. Het eten moet op!

‘Wederom gezellig, maar erg intensief. Vooral voor je broekriem!’

‘Dit jaar vier ik kerst in Nederland, waar ik vrees voor het gekraak van de afhaalchinees-tassen, maar uitkijk naar een goede nachtrust erna. Ik kom terug op oudejaarsavond, waar ik toch echt van plan ben om oliebollen te bakken voor de klok het nieuwe jaar inluidt.’

Portugal
Stephanie Brakenhoff

Heerlijk, maar één kerstdag!

Stephanie Brakenhoff woont sinds 2008 in het plaatsje Oliveira do Hospital.
Ze vond het eerder geweldig om uitgenodigd te worden bij Portugezen thuis met Kerst. Maar oh, wat vind ze die bacalhau ehm…zout? Ze krijgt het niet weg. Dus nu maken ze dat ze weg zijn of andere plannen hebben. Het dorp waar Stephanie woont, maakte eerder altijd een kerstboom van plastic flessen. Verder hangt er overal verlichting en rode vlaggen met het kindje Jezus erop. Aan een kerstboom in huis ontbreekt het niet, net als cadeautjes.

‘Lang hebben we volgehouden geen cadeautjes met kerst te doen, totdat Sinterklaas zijn geheim verklapt was. Toen zijn we overgegaan op cadeautjes met kerst. Ook omdat de kinderen op school dat natuurlijk wel vieren, en onze meiden hadden dan ‘het feest’ al gehad. Dat er maar één kerstdag is, vinden we heerlijk. Het gewone leven gaat de dag erna door. We proberen altijd een gezellig kerstdiner te hebben met onze vrienden hier. Vaak ook immigranten. We zijn toch gelijkgestemden.’

Familiebezoek in Nederland zit er nu niet in.

‘Het vuurwerk-tijdperk is dan al begonnen in Nederland en dan blijven we liever hier!’

Wat Stephanie opvalt, is de grote hoeveelheid buitenlanders in en rondom het dorp die met de feestdagen op familiebezoek komen. ‘Het dorp en de omliggende stadjes zijn vergeven met dure Franse en Zwitserse auto’s. Voor de kapper moet je er op tijd bij zijn want al die buitenlanders willen hier allemaal goedkoop geknipt worden. Dierenartsen, tandartsen, autogarages en niet te vergeten de supermarkten: het is overal extra druk hierdoor!’

Portugal
Marije Passos laat olijfolie en aanverwante producten per zeilboot uit Portugal komen.Op de achtergrond schipper Jeff. (Den Haag, Scheveningen 13-07-19) Foto: Frank Jansen

Als we ons dorp binnenrijden, glimt onze kerstboom je tegemoet

Marije Passos woont sinds 2015 in het dorpje Atadoinha in Portugal.
‘Wij hebben een enorme kerstboom in de tuin die we vol lichtjes gooien, zo leuk! Als we dan ons dorp binnenrijden, begroet hij ons.’

Olijvenboerin Marije en haar gezin viert meestal kerst thuis met Portugese familie en heel veel eten. Hierin is een mix tussen Portugese en Nederlandse tradities terug te vinden. Ook hier staat kabeljauw op het menu. Deze wordt geserveerd met Marije´s nieuwe oogst olijfolie. Op de eerste kerstdag eten ze altijd kalkoen voor de vleesliefhebbers en spruitjes erbij.

Basically gewoon de hele dag eten en cadeautjes onder de boom voor de kids.’

Want ook binnen staat er bij hen een boom te twinkelen.

‘We wijken wel eens uit naar een andere stad. Zo bezoeken we ouderwets kerstmarkten. Kerstmarkten met ijsbaan en dan schaatsen in Portugal, superleuk!’

Portugal
José van der Zwan

‘Ik ben super kerst minded!’

José van der Zwan woont sinds 2016 in Arganil in Portugal.
‘Anders dan in Nederland staat hier de periode voor de Kerst niet in het teken van de Kerstdagen. De kerstsfeer is hier in de omgeving ver te zoeken. In Arganil zelf is wel wat versiering maar je ziet nergens lichtjes of kerstbomen buiten.’

Stiekem is dat niks voor José. Zij is volgens eigen zeggen “super kerst minded” en is gek op de kerstboom, de lichtjes en de kerstmuziek. Haar man geeft er niets om…

‘Haha, wat dat betreft past mijn echtgenoot beter bij onze Portugese dorpsgenoten dan ik.’

Uiteraard maakt ze het zelf gezellig door het huis te versieren en een echte kerstboom in huis te halen.

‘Althans, een naaldboom die in Nederland echt de naam kerstboom niet mag dragen. Wat is dat toch met die kerstbomen hier? We vieren de dagen met vrienden maar houden niet van opzitten, dus gewoon relaxen met een drankje, hapje en lekker eten.’

Verder werkt José gewoon door voor haar bedrijf. Hoewel, dit jaar is voor het eerst de B&B dicht is met de feestdagen…

mm
Ola! Ik ben Mirjam, een Rotterdammer die vanwege de liefde in 2018 haar stad inruilde voor een plaatsje vlakbij Porto. Met mijn artikelen wil ik de lezer informeren, inspireren en motiveren. Van locals met een bijzonder verhaal tot aan mooie plekjes en levenswijzen. Goede initiatieven die een betere wereld & het welzijn van mens en dier bevorderen hebben mijn aandacht.